Freblowska konstrukcja

Friedrich Froebel w swojej koncepcji opracował metodykę edukacji artystycznej. Wśród nich możemy znaleźć konstrukcje do których współcześnie wykorzystywana jest ciecierzyca. Tak, ciecierzyca może być wykorzystywana do twórczych prac, które znalazły się wśród propozycji Froebla. W tekstach źródłowych widnieją informację o grochu pastewnym, ale wspomniana ciecierzycą jest dobrą alternatywą. 

Co i jak przygotować się do tworzenia konstrukcji freblowskich?

  • minimum kg ciecierzycy (dla typowej grupy/klasy 25 osobowej) - nie nadaje się ciecierzyca z puszki, 
  • wykałaczki, 
  • pojemnik/miska,
  • zimna woda. 
Nasiona ciecierzycy należy zalać zimną wodą, odstawić na 12 godzin, po upływie tego czasu odsączyć wodę. Ciecierzyca w połączeniu z wykałaczkami pozwala na tworzenie brył, różnorodnych konstrukcji m.in. o charakterze geometrycznym. Przed rozpoczęciem zajęć z dziećmi należy koniecznie przypomnieć zasady bezpieczeństwa. 

Co łączy Froebla z amerykańskim architektem Fullerem? Buckminster Fuller był architektem i konstruktorem, a wśród jego kultowych prac należy wymienić kopułę geodezyjną. W swojej formule przypomina freblowskie konstrukcje i nic dziwnego, ponieważ Fuller opracował swoją kopułę już jako dziecko. Uczęszczał do przedszkola freblowskiego i to właśnie tam zrodziła się jego wizja, którą wcielił w dorosłym życiu, przekształcić konstrukcję z grochu i patyków w budowlę. 

Pod patronatem

Pod patronatem