Zadania projektowe 2022/2023

Wszystkie zadania projektowe dostępne są regulaminie klik. Zgodnie z regulaminem, w edycji 2022/2023 całkowicie odchodzimy od zadań odtwórczych, które bazują na schematach, kolorowankach, kartach pracy etc. Dopuszcza się wykorzystywanie kolorowanek związanych ze światem sztuki, którym nada się charakter twórczy, alternatywny dla kolorowania kredkami. 

Zadania 2022/2023

1. "TWAL" - malowanie linią/myślenie linią, to jedna z najpopularniejszych technik wykorzystywanych przez nauczycieli freblowskich.


https://www.zabawasztuka.pl/2022/07/twal.html

2. "Rzuć wyzwanie" - znajdź grupę przedszkolną lub klasę w zbliżonym wieku do swoich przedszkolaków/uczniów. Rzućcie sobie nawzajem zadanie nawiązujące do świata sztuki. Zaproponuj wykonanie konkretnego zadania lub zachęć do przeprowadzenia zajęć w oparciu o wybrany obraz, rzeźbę itd. Określcie termin realizacji i podzielcie się efektami działań.

3. "Taniec, ruch..." - Edgar Degas przedstawiał w swych obrazach głównie baletnice, tancerki, ponieważ to właśnie ruch był dla niego największą inspiracją. Wybierzcie dowolny obraz i zastanówcie się do jakiej muzyki tańczą przedstawione postacie, jak taki taniec mógłby wyglądać? 

4. "Bajkowe obrazy" - "Moje kolory", "Dobrze mieć brata", "Siostry i wróżki", "Oczywiście, że pomogę!", "Muzyka z serca", "Czas na spacer". Wybierzcie co najmniej jedną audiobajkę i poznajcie obraz na podstawie którego powstała. 

http://bajkologia.pl/audiobajki/

5. "Nietypowy pędzel" - pędzel nie jest niezbędny do malowania. Czym zastąpić tradycyjny pędzel? Wacikami, pomponami, filcem, folią aluminiową lub bąbelkową, piórkami, pomponami, kawałkami papieru, włóczką, liśćmi, trawą itd. Stwórzcie niepowtarzalne prace, nie korzystajcie z kolorowanek. Wystarczy sięgnąć po farby, nietypowy pędzel i kartki. 

6. "Zakodowany obraz" - odkoduj informację, następnie kod namaluj na podobraziu lub brystolu. Wspólnymi siłami stworzycie abstrakcyjne dzieło. 

https://www.zabawasztuka.pl/2022/07/zakodowany-obraz.html

7. "Świąteczna ozdoba" - Picasso, Miró, Mondrian, Klee, Boccioni, Klimt, Dali, Pollock, Matisse, Kandinsky jako inspiracji do wykonania bombki lub pisanki. Wybierzcie co najmniej jednego artystę i stwórzcie świąteczną dekorację nawiązującą do jego dzieł(a). 

8. "Sztuka ulicy" - zazwyczaj ma charakter bezprawny, artyści tworzą co chcą, gdzie chcą. Jednym z najbardziej popularnych artystów street artu jest Banksy. Stwórzcie w pobliżu swojej placówki sztukę ulicy, mury budynku niech zostaną nienaruszone, ale można np. wywiesić prace na ogrodzeniu. 

9. "Przepis na farbę" - zastąp typowe farby, farbkami aromatycznymi, jadalnymi lub znikającymi. Wybierzcie co najmniej jeden przepis i sprawdźcie jaki będzie efekt. 

https://www.zabawasztuka.pl/2022/07/przepis-na-farbe.html

10. "Muzyczny obraz" - jakie kształty, kolory i jaka muzyka ukryła się na obrazie Kandinsky'ego? Odpowiedź można znaleźć dzięki Google Art&Culture. 

https://artsandculture.google.com/experiment/sgF5ivv105ukhA

11. "Działamy razem!" - wyjdźcie poza mury placówki. Rozłóżcie sztalugi lub szary papier/brystol, kredki, pastele, ołówki. Niech plener artystyczny wywoła uśmiech na twarzach innych osób. Może do wspólnej zabawy uda zaprosić się osoby z instytucji lokalnych z którymi współpracujecie na co dzień, może znajdą się chętni rodzice, nauczyciele z innych klas czy grup.

12. "Sztuka ludowa" - odkryjcie sztukę ludową swojego regionu, zapoznajcie się z malarstwem, rzeźbą, garncarstwem, wzornictwem, architekturę etc. Poznajcie historię swoich przodków. 

13. "Sztuka użytkowa" - coraz częściej nazywana również rzemiosłem artystycznym. Zaprojektujcie i przygotujcie przedmiot, który będzie nie tyle ozdobą, co faktycznie spełni się w formie użytkowej. 

14. "Sensoryczny ogród" - ogród przedstawiony przez Moneta jest jednym z najpopularniejszych obrazów ukazujących motyw ogrodu. Zadanie to można zrealizować poprzez przybliżenie dzieciom książki "Linnea w ogrodzie Moneta" (Lena Anderson, Christina Björk) lub wykorzystując dary natury do stworzenia ścieżki sensorycznej w formie ułożonego obrazu. Tworząc sensoryczny ogród pamiętajmy o roślinach, ilości i miejscu zbieranych darów.

15. "Olejowe odkyrwanki" - ukryty obraz można odkryć za pomocą oleju. To prosta zabawa badawcza, która zaskoczy nie tylko przedszkolaka.

https://www.zabawasztuka.pl/2022/06/olejowe-odkrywanki.html

16. "Kącik sztuki" - stwórzcie miejsce, w którym dzieci w trakcie czasu wolnego będą mogły swobodnie tworzyć lub odkrywać dzieła wybitnych artystów.

17. "Architekci" - każde państwo rozpoznawalne jest za sprawą jakiejś budowli. Budując z klocków stwórzcie miniaturkę wybranego symbolu architektonicznego. 

18. "Monochromatyzm" - jedna barwa, wiele odcieni. Przy pomocy papieru kolorowego, kredek, farb lub innych materiałów plastycznych zachęćcie dzieci do stworzenia pracy w wybranej barwie i jej odcieniach. 

19. "W pracowni artysty" - jak wygląda praca artysty? Jakie materiały i narzędzia wykorzystuje? Zorganizujcie wycieczkę do pracowni lokalnego artysty, może chętnie przyjmie was lokalny Dom Kultury, w którym funkcjonuje pracownia plastyczna.

20. "Eko(autoportret)" - z materiałów odpadowych stwórzcie dowolny portret lub autoportret ze świata sztuki. Wybór jest szeroki: autoportrety - Picasso, Vincent van Gogh, Jan van Eyck, Kahlo, Wyspiański, Monet, portret -  "Dama z gronostajem", "Mona Lisa", "Dziewczyna z perłą", "Złota muza" itd. Należy pamiętać, że prace oparte o recykling nie polegają na kupowaniu brakujących materiałów. Wykorzystajcie materiały, którym można nadać drugie życie. 

21. "Ekspresjonizm abstrakcyjny" - (action painting)- nagle każdy z nas może stworzyć dzieło niczym Pollock, Kantor czy Starowieyska. Malarstwo akcji, to spontaniczne rozlewanie farb, chlapanie. Kluczowym elementem jest spontaniczność w tworzeniu. 

22. "Kartonowa pomoc" - karton to materiał z którego można wyczarować prawdziwe cuda. Przygotuj dla swojej klasy/grupy kartonową pomoc dydaktyczną np. układankę nawiązującą do świata sztuki, puzzle czy też grę. 

23. "Zafreblowane dzieło" - przy użyciu freblowskich darów odtwórzcie wybrane dzieło ze świata sztuki (obraz, rzeźbę itp.). Darami w ujęciu Froebla były również dary natury, więc zadanie to można wykonać nawet nie posiadając drewnianych darów freblowskich. 

24. "Odpowiedź narysowana" - za pomocą rysunku odpowiedz na jedno z zadanych pytań. Wybierzcie jeden obraz i tym samym jedno pytanie lub niech każdy wybierze obraz sam i za pomocą rysunku odpowie na zadane pytanie. 

25. "Sztuka w bibliotece" - poszukajcie w pobliskich bibliotekach książek dla dzieci związanych ze sztuką, zapoznajcie się z co najmniej jedną, wybraną publikacją. 

  

Pod patronatem

Pod patronatem