Zakodowany obraz

 


Matematyka i sztuka ma ze sobą wiele wspólnego, tym razem propozycja aktywności plastycznej została połączona z kodowaniem. Efektem wykonanego zadania będzie niezwykłe dzieło. Przedstawiona gra udostępniona jest w dwóch wersjach, łatwiejszej i trudniejszej. Co potrzebujemy do jej przygotowania i przeprowadzenia?
  • paletka, 
  • 7 pędzli, 
  • farba w kolorze: czarnym, żółtym, zielonym, niebieskim, pomarańczowym, czerwonym i różowym/fioletowym, 
  • wydrukowane karty (można je zwinąć lub poskładać i włożyć do żółtych opakowań po Kinder Niespodziance), 
  • brystol lub sztalugę i podobrazie. 
W pojemniku umieszczamy wydrukowane i wycięte karty, gospodarujemy przestrzeń do tworzenia (na paletce umieszczamy farby, do każdego koloru przygotowujemy pędzel, rozkładamy sztalugę z podobraziem lub opcjonalnie rozwijamy brystol). Tłumaczymy dzieciom zasady gry i rozpoczynamy zabawę. 

Na czym polega wspomniane kodowane? Dziecko losuje jedną kartę, odczytuje kod i na jego podstawie tworzy fragment wspólnej pracy plastycznej. W ten sposób tworzy cała klasa/grupa jedno dzieło. W wersji podstawowej mamy tylko kolor i określoną liczbę ruchów pędzlem, w wersji trudniejszej mamy określony kształt, który musimy namalować (kształt o określonym kolorze i liczbę elementów do namalowania). 
Ograniczona liczba ruchów pędzlem, wylosowany kształt, ale i dzielenie przestrzeni malarskiej z innymi osobami jest dla dzieci dużym wyzwaniem, szczególnie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak warto spróbować i stworzyć abstrakcyjne dzieło, które będzie zdobić przestrzeń w sali. 

Pod patronatem

Pod patronatem